Etiketler

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

GALATAPERFOM’UN YENİ METİN YENİ TİYATRO OYUN YAZARLIĞI ATÖLYELERİ BAŞLIYOR!

GalataPerform‘un 2006 yılından beri yürüttüğü Yeni Metin Yeni Tiyatro Projesi‘nin OYUN YAZARLIĞI ATÖLYE programı 2 Kasım 2013 – 7 Mayıs 2014 tarihleri arasında gerçekleşiyor. Atölye, kendini tiyatroda yazarak ifade etmek isteyen herkese açık.
Oyun yazımı atölyesi çağrısına cevap veren katılımcılar, Kasım ayından itibaren  GalataPerform’un Genel Sanat Yönetmeni tiyatrocu oyun yazarı ve yönetmen Yeşim Özsoy Gülan ve Bahçeşehir Üniversitesi Sinema Bölümü öğretim görevlisi ve Bakırköy Belediye Tiyatroları Dramaturgu Ceren Ercan önderliğinde “Çağdaş Tiyatro Atölyeleri” başlığı altında çalışmaya başlayacaklar. Atölyelerdeki diğer eğitmenler arasında Ankara Üniversitesi Dil & Tarih- Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü öğretim görevlisi Doç. Doktor Beliz Güçbilmez, Sorbonne Nouvelle Üniversitesi “Tiyatro” bölümü Lisans ve Yüksek Lisans mezunu Okan Urun, Bakırköy Belediye Tiyatroları dramaturgu Sibel Arslan Yeşilay ve MSÜ Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü Öğretim Görevlisi ve dramaturg Aylin Alıveren, ve daha bir çok isim var. Davetli yabancı yazarlarla da (FransaPolonyaUkrayna) gerçekleştirilen çalışmalar kısa ve uzun süreli atölyeler olarak devam edecek.

25 hafta boyunca haftada 6 saat olarak gerçekleşecek atölyeler, 3 aşamalı olarak gerçekleşecek. Birinci aşama olan Kasım-Aralık aylarında katılımcılar dramatik yapı ve çağdaş tiyatro üzerine temel dersler alacaklar. Ocak-Mart ayları arasındaki ikinci aşamada yurt dışından gelen yabancı yazarların da bir uzun (masterclass) ve birkaç kısa atölye çalışması esnasında kendi oyunlarını geliştirmeye başlayacaklar. Atölyelerin üçüncü aşamasında katılımcılar eğitmenlerle birebir olarak kendi oyunları üzerinde çalışacaklar ve seçilen oyunlar Mayıs 2014te gerçekleşecek olan 3. Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali’nde değerlendirilecek.

Atölyeler hakkında daha fazla bilgi için TIKLAYIN!

BAŞVURU ŞARTLARI:

  • 21 Ekim 2013 tarihine kadar yazdığınız bir oyunun ya da herhangi bir türde yazdığınız bir metnin 2 ile 10 sayfa arasındaki bir bölümünü yenimetinyenitiyatro@galataperform.com adresine özgeçmişinizle beraber gönderiniz.
  • 2013-2014 Yeni Metin Yeni Tiyatro Atölyeleri için kontenjan 25 kişiliktir. Ücret aylık 350.TL‘dir 2 katılımcıya burs verilecektir.
  • Mülakat tarihleri 23-24 Ekim günleridir. Randevular telefonla alınmaktadır. 
Tel: 0530 260 25 24

DERS PROGRAMI (KASIM 2013 – MAYIS 2014)

Oyun Yazarının Alet Çantası 
Ceren Ercan (GalataPerform & Bakırköy Belediye Tiyatrosu’nda dramaturg)

Metinlerle Çağdaş Tiyatro
Fransız Tiyatrosu – Okan Urun (Sorbonne Üniv. Oyunculuk Yüksek Lisans mezunu, oyuncu, yönetmen, Afife Tiyatro Ödülleri jüri üyesi)
Alman Tiyatrosu – Sibel Arslan Yeşilay (Bakırköy Belediye Tiyatrosu’nda dramaturg, çevirmen)
İngiliz Tiyatrosu – Aylin Alıveren (MSÜ Oyunculuk Bölümü’nde öğretim görevlisi, dramaturg, yazar)

Yapı-Drama-Yapı-Bozum 
Doç. Dr. Beliz Güçbilmez (Ankara Üniv. Dil-Tarih-Coğrafya Tiyatro Bölümü’nde öğretim görevlisi, yazar)

Düşünceden Kağıda, Kağıttan Sahneye Yaratıcı Yazarlık
Yeşim Özsoy Gülan (GalataPerform kurucu yönetmeni, oyuncu, yazar, Boğaziçi Üniv. Batı Dilleri ve Edebiyatı’nda öğretim görevlisi)

Tiyatro Pratiği 
Tülin Özen (Oyuncu)
Başak Özdoğan (Tasarımcı, MSÜ Dekor Kostüm Tasarım Bölümü öğretim görevlisi)
Gülce Uğurlu (Oyuncu, yazar, MSÜ Oyunculuk Bölümü’nde öğretim görevlisi)

Masterclass 
Polonya, İspanya ve Ukrayna’dan gelen yabancı yazarların vereceği 2 adet 3 günlük ve bir de 10 günlük masterclass atölyeleri Ocak 2014ten itibaren program dahilinde verilecektir.

Öyküsüz Metin / Metinsiz Öykü (Avant-garde Tiyatro) 
Ferdi Çetin (Yazar, İstanbul Üniversitesi Dramaturgi doktora öğrencisi)

Birebir Yazar Koçluğu 

Adres:
Büyük Hendek Cad. No: 21/1 Galata Kuledibi, Beyoğlu, İstanbul
Telefon:
E-Posta: