Etiketler

, , , , , , , , , , , ,

 

Gnlev‘in yeni sezon oyunu “04:34” AltFest’13 kapsamında 10,11 ve 12 Ekim 2013 tarihinde Maya Cüneyt Türel Sahnesi‘nde seyirciyle buluşacak.
“Gün boyu sis hakim olmuştur şehre. Gece bitmek üzeredir. Güneş doğduğunda yaşanılmışlardan hiçbir şey kalmayacaktır geriye.”
SİS HAKKINDA:
1. Sis, ağırlık gibi çökmüştür şehrin üstüne. Şehrin en ince ayrıntısına kadar sızmış, onun kalıbını çıkarmıştır.
2. Sisin bir bilinci olduğu hissine kapılmak mümkündür. Çünkü yalnızca sisin görülmesine izin verdiği şeyler görülmektedir. Ve istemediğinde de deliksiz bir örtü olarak (belki de bir ayıbı örter gibi) kişileri, nesneleri, yerleri, sesleri ve hatta akıldan geçenleri sarar, onları keskin bir unutuluşa mahkum eder.
3. Sisin bir başka özelliği de altında bıraktığı bütün şehri aslında nefessiz bırakmasıdır. Ama şehrin insanları, nefessiz kaldıklarını, nefes alamadıklarını fark etmiyorlardır. Sis sadece üzerlerine çökmemiş, içlerine de girmiştir çünkü. Belli belirsiz bir yalnızlık duygusu olarak içlerine sinmiş ve bir daha da çıkmayacak gibidir. Ve zaten çıksa bile, insanlar, içlerindeki bu sis olmadan yaşayamayacaklardır. Bir bağımlılık gibidir belki de.
4. Sise telefon konuşmaları karışmıştır, duvarlar, yolculuklar, neonlu billboardlar, hiç bitmeyen yol çalışmaları, kelimeler, elektrik direkleri, saatler… Mesela Aslı’nın bulunduğu 9.ncu kattaki otel odasını sis tamamıyla yutmuştur. Dışarıdaki dünya yokolmuştur. Bu otel odası artık beyaz bir boşluğun içinde sürüklenmektedir. Dışarısı ile her türlü -gerçekten de tüm-  iletişim kesilmiştir.
Kısacası sisin bitip insanların başladığı o kesin sınır kaybolmuştur artık.
yazan/yöneten: Turgay Doğan
sahne tasarım: Nihan Arısoy
ışık tasarım: Uğur Küçükdağ
video enstelasyon: Hasan Canberk Karaçay
kostüm: Öykü Oktay
yönetmen yardımcısı: Cem Büyük
oyuncular:
İnci Nur Daşdemir
Kayhan Binnetoğlu
Reklamlar