Etiketler

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

2-9-16-23-30 Ocak
*20.00
EKİP – ‘Largo Desolato’

– Largo Desolato, çok boyutlu ve ürkütücü bir baskı mekanizmasının kıskacında ezilen bir aydının (!) kimlik bunalımını gözler önüne serer.

Yoğun beklentilerin, derin bir belirsizliğin, yıpratıcı bir ilgisizliğin ve boğucu bir iletişimsizliğin yıkıcılığı karşısında çaresiz kalan anti-kahramanımız, Felsefe Doktoru Leopold Kopriva, kendi imzasıyla kaleme aldığı bir deneme yazısı yoluyla, faili meçhul olarak kalması arzu edilen bir davanın aydınlanmasını sağlamıştır. Şimdi bu yüzden, kim ya da ne olduklarını tam olarak anlayamadığımız ‘birileri’ tarafından, ne ya da nerede olduğunu bilemediğimiz ‘bir yer’e götürülmekle tehdit edilmektedir. Bunun gerçekleşmemesi için yapması istenen ise bu yazıyı kaleme alan kişinin kendisi olmadığını, aynı isme sahip ‘öteki’ yazarın kendisi ile bir alakasının bulunmadığını, o kişinin bir başka Dr. Leopold Kopriva olduğunu ifade etmesi; başka bir deyişle, söz konusu yazıyı yazdığını inkâr etmesidir. Gerçekte bir başka Dr. Leopold Kopriva bulunmadığından, yapılacak tüm aramalara rağmen böyle bir kişinin bulunması imkânsız olacağından, yazılan deneme hükmünü yitirecek, bu sayede de dava yeniden faili meçhul kalacaktır…

—————————————————-

4-11-18-25 Ocak
*20.30
Tiyatro Hal – ‘Adiller’

-Savaş ve kan hala dört yanımızda, cinayet hala hayatımızda. Günümüzde insanoğlu özgürlük ve adaleti paravan olarak kullanarak cinayetler işleyip hiçbir bedel ödemezken, Camus Adaletin Gerçek Kılıcı nı kuşananların neleri feda edebileceğini gösteriyor.

İnsanoğlunun üstlenebileceği görevlerin en acımasızında, vicdanlarının onmaz sızısını duyan bu kadın ve erkeklere duyduğum saygı ve hayranlık dolayısıyla yazdım bu oyunu. Bu insanları anmanın nedeni onların haklı başkaldırılarını, zorlu dayanışmalarını bir düşünce uğruna öldürmeyi ve ölmeyi kabullenmek için harcadıkları sınırsız çabayı gösterebilmek..

—————————————————-

5 Ocak *20.30
Tiyatro Perest – ‘Anlaşılmaz Konuşmalar’

-Anlaşılmaz Konuşmalar, duygusal davranışların doğru ve yanlışları üzerinedir. Yakın olanlarla kurulan bağlar bozulurken, yabancılarla kurulan sahte, derin ilişkileri anlatmaktadır. Kopukluğu ve ahlaki kuralların değişimini tipik bir duygusal manzara çizerek gösterir. Küçük neşe ve mutluluk anlarını yaşamaya çalışanve anlamlı hayata özlem duyan, artmakta olan yabancılaşmaya karşı mücadele eden insanların hikayesidir..

—————————————————-

6-13-20-27 Ocak
*13.00
Tiyatro Hal – ‘Cadılar’ (Çocuk Oyunu)

-Bir çocuk tek başına neler yapabilir.. Ülkedeki bütün çocukları kurtarmak için koca bir cadılar ordusuna kafa tutabilir mi mesela Kahramanımız, onu çok seven ninesinin de desteğini alarak heyecanlı bir maceraya atılıyor. Işığın ve gölgenin, karanlığın ve renklerin, kuklanın ve gerçeğin iç içe geçtiği Cadılar, küçük büyük herkesin zevk alarak izleyeceği heyecanlı, eğlenceli ve sihirli bir oyun.

—————————————————-

6-13 Ocak
*20.30
Ray Performans – ‘Pencere’

-Ray Performans Kolektifi nin ilk oyunu Pencere, hakkında neredeyse her gün yeni bir haberin okunduğu, buna rağmen sürekli üzeri örtülmeye çalışılan, maruz suçlu bulunduğu, faillerin korunduğu çocuk cinsel istismarı sorununu, çocuğun gözünden anlatmayı deniyor..

—————————————————-

7-21 Ocak
*20.30
Janti Tiyatro – ‘Yollu’

-Tecavüzün sadece bir cinsin diğer cinse değil, toprağa, bedene, düşünceye kadar hayatın her noktasında olabileceğine dair bir oyun Yollu. Ancak tecavüzden de öte bunu yaratan koşulları, zihniyeti toplumu kadını ve erkeği yaratan toplumsal bilinci bu duruma bakışımızı, kayıtsızlığımızı, ikiyüzlülüğümüzü Barış Gelini ne tecavüz eden Kamyoncu üzerinden görünür kılmaya çalışıyor. El birliğiyle toplumsal cinsiyeti nasıl yarattığımızı gösteriyor. Üstelik tecavüzü, mağdurun gözünden değil, doğrudan tecavüzcünün gözünden işliyor. Oyundaki karakterler ise bir vücudun organları gibi düşünülmüş. Kamyoncu ise bu vücudun cinsel organı, yani penisi oluyor. Tecavüz, Kamyoncu aracılığıyla işlenmiş toplumsal bir suç olarak çıkıyor karşımıza: Bizim penisimiz olarak.

—————————————————-

8-15-22-29 Ocak
*20.00
EKİP- ‘Parti’

-Metehan, Hakan, İsmail, Müge, Pınar ve Sezin, 15 seneye yakın dostlukları üniversite yıllarına dayanan 6 eski arkadaştır.Sıkı dostlukları mezuniyetlerinin ardından sekteye uğramış, sonraki yıllar içinde görüşememiş olan bu eski dostlar, Metehan ın kısa süre sonra evleneceği nişanlısı Zeyno tarafından organize edilen sürpriz bir bekârlığa veda partisinde yıllar sonra ilk kez bir araya gelirler…Fakat yıllar öncesine dair kesin bir gerçek söz konusu olabilir mi Hafıza, tarihe yüzde yüz sadık kalabilir mi İnsan zihni ve dilindeki tarihe güvenilebilir mi Hatırlamak mümkünse eğer, bu bir işe yarayabilir mi…

—————————————————-

10-17 Ocak
*20.30
gnlev – ‘Site’

-Çimler biçiliyor. Çalılar budanıyor. 7 – 24 kapalı devre. Her şey olması gerektiği gibi. Yüzüyorum ve güneşleniyorum bütün gün. Koskocaman, masal gibi bir havuz… “Merhaba” diyor. “Nasılsın..” Uzakta, duvarın ardında bir sürü köpek havlıyor.”

Beş insan güvenlikli bir sitenin düzenlenmiş hayatı içinde, standartlaştırılmış yaşamlarını sürmektedir… Ama tuhaf bir gecedir bu.Sebepsiz yere rüzgar çıkar ve rutini sekteye uğratır. Düzen yara alıp sendeler… Ve gerçeklik ile oluş arasındaki çelişkiler ister istemez güvenlik kameralarına takılır.

—————————————————-

12-19 Ocak
*20.30
Tiyatro Hal – ‘Turnike’

-Kurbanın ve failin, sorgulayanın ve sorgulananın yer değiştirdiği Turnike çarkı, bu kez pedofili ekseninde dönecek. O dönmeye devam ederken, fırtınalarla havalanan kelebeklerin kanat çırpışları sağır edecek hepimizi… Saklananları sobeleyecek, aynı şarkıya sığınıp hep bir ağızdan yüksek sesle fısıldayacağız olan ve bitmeyeni. Duyuyor musunuz?..

—————————————————-

14 Ocak *20.30
Tiyatro Hal – ‘Yaka Beyaz

-Evimizin yeri iyi, manzarası güzel… Kapıda güvenlik de var. Sıkıntı yok. Tatil için çok seçeneğimiz var, hangisini seçsek bu sefer Güzel. Hoş. Hoş da, akşam uykudan önce komodinin üstüne koyduğun geçmişini sabah kim uyandıracak Yerli oyunlar oynanması yolunda adımlar atan ve yerli genç yazarlara kapısını açan Tiyatro Hal, yoluna kendi coğrafyasının hikâyelerini anlatarak devam ediyor. Topluluk, Özer Arslan ın yazıp yönettiği Yaka Beyaz adlı oyunlarında, taşralı ve şehirli olma halini bir plaza yöneticisinin mahreminden yansıtıyor… Asırlardır çiftler arasında süren güç savaşı bir rezidansta, taşsız, sopasız, silahsız, yumruksuz nasıl gerçekleşir Bu savaşı kim kazanır..

—————————————————-

20-27 Ocak
*20.30
gnlev – ‘Yüksek Derece’

-Sıcak… Öldürücü bir sıcak… Altı şeritli otoyolun kenarında aile mirası bir motel: Sunshine Motel

102 numarada kalan çift uluyana dek sevişiyordur. Evlenmek, ölüm ayırana dek birlikte olmak istiyorlardır. 406 numaralı oda ayakkabılarla doludur. 303 te bir internet blogcusu yayındadır. 305 de atıyla birlikte bir kovboy. 404 e ise yeni bir müşteri gelmiştir. Onu hangi rüzgarın bu motele attığı bilinmemektedir.

Motelden çıkmak imkansızdır.. Dışarıda öldürücü bir sıcak hüküm sürmektedir artık.. Cırcır böceklerinden başka bir şey yoktur sanki.. Sonunda onlar bile susacaktır…

—————————————————-

26 Ocak *20.30
Tiyatro Hal – ‘Eksik

-Bu oyunda bahsedilenlerin gerçek hayatla uzaktan veya yakından… biraz ilgisi vardır. Yurdun dört bir yanında bir şeyler oluyordu, birbiriyle alakası yokmuş gibi görünse de hepsi aynı noktada kesişiyordu.

İki üniversite öğrencisi evlerinden aylarca çıkmayıp yalnızca içip, bilgisayar başında oyalanarak rekor kırdı. ‘’…tie-if amca benim bir sıkıntım var… şey ben popomu kaldıramıyorum, kaldırıp da bir iş yapamıyorum…’’

İsmail G Rize de sıkıntıdan minibüsünü yaya üst geçidine sürerken, o sırada İsmini Açıklamak İstemeyen Genç monotonluktan sıkılıp Bayrampaşa da metro raylarına yatıp üstünden geçen metronun geçişini kamerasına kaydetti. …çok istiyordum onu da gerçekleştirdim…

Tüm bunlar olup biterken bir yazar kendi trajedisini yazmaya koyuldu ve bir oyun başladı. …eğer tutmazsa bu oyun, beceremezsek o Ege kasabasına yerleşiriz ha Balık rakı geceleri… Sıcak bir Ege koyunda…

*Çek Cumhuriyeti’nde 20.si düzenlenen Setkani/Encounter adlı uluslar arası tiyatro festivalinde; festivalin en prestijli ödülü olan Marta Prize / Director Of The Festival (En iyi yönetmen) ödülünü almaya hak kazanmıştır.

www.sahnehal.com

Biletler MyBilet ve SahneHal gişesinde..
Rez.tel: 0212.274.74.78

Reklamlar