Etiketler

, , , , , , , , , , , , , , , , , ,

GRİ Sahne Basın Bülteni – Aralık 2012                                                                                     

 

GRİ, Samuel Beckett’in sekiz kısa oyununu Kısalar adıyla sahneliyor. GRİ’nin ikinci oyunu Kısalar’ın prömiyeri 1 Aralık’ta GRİ Sahne’de yapılacak. Beckett’in sekiz kısa oyunundan oluşan oyun, Aralık ayından itibaren her Cumartesi saat 20.30’da GRİ Sahne’de izlenebilir. Ayrıca GRİ Sahne, Aralık ayı boyunca Harold Pinter’ın Kutlama oyununu sahnelemeye devam edecek. GRİ’nin yorumuyla Kutlama her Cuma 20.30’da izlenebilir.

 

KISALAR

 

“Kısalar” Samuel Beckett’in sekiz kısa oyunundan oluşuyor. Bazıları Türkiye’de ilk kez GRİ tarafından sahnelenecek olan oyunlar, oynanış sırasına göre şöyle: Sözsüz Oyun I, Adımlar, Ohio Doğaçlaması, Felaket, Sözsüz Oyun II,  Ben Değil, Geliş ve Gidiş, Ne Nerede.

 

Biletler Biletix‘te ve GRİ Sahne gişesinde.

 

 

 

 

Yazan: Samuel Beckett

Yöneten: Ümit Doğan

Oyuncular: Armağan Arslantürk, Bengi Özboyacı, Can Özden, Mehmet Zeki Giritli, Melis Özdemir, Özgür Şahin, Seda Yüz Doğan, Şükran Aktı, Ümit Doğan, Yasemin Yüksel

Süre: İki perde, 120 dakika

Başlangıç Saati: 20:30

Tarihler: 1, 8, 15, 22, 29 Aralık 2012

 

 

Samuel Beckett Hakkında

 

Hayatın temel çelişkisi olarak varlık ve hiçlik meselesini incelikle işleyen Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Samuel Beckett, tüm mekanlara ve tüm zamanlara hitap eden evrensel bir bakış açısıyla kaleme aldığı varoluşçu, absürd ve minimalist tiyatro eserlerinde insanın her şeye rağmen devam etme zorunluluğunu yalın bir şekilde yansıtır.

 

KUTLAMA

20. yüzyıl en önemli yazarlarından, Pinteresque akımına adını veren Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Harold Pinter’ın 2000 yılında yazdığı son oyunu “Kutlama”, Türkiye’de ilk kez GRİ tarafından sahneleniyor.

Herkesin birbirinin canını yakarak kendi varlığını “kutladığı” bir akşam yemeği. “Ambiyansın insanı çepeçevre sardığı” bu restoran üstünlük elde etmek için birbirleriyle acımasızca çarpışan bireylerin savaşına sahne oluyor. Her şeyin giderek sanallaştığı, gerçeklik algısının durmadan değiştiği dünyada; anlamı kaybeden, acı çekmeyi hatta mutlu olmayı bile reddeden birey, ait olduğu sınıfın dinamikleriyle neye dönüşüyor? Yine de hala gerçek olan bir şey var mı? Geriye kutlanacak bir şey kaldı mı?

Biletler Biletix‘te ve GRİ Sahne gişesinde.

 

 

 

Yazan:  Harold Pinter

Yöneten:  Ümit Doğan

Yönetmen Yardımcısı:  Seda Yüz Doğan

Oyuncular:  Can Özden, İpek Seyalıoğlu, Mehmet Zeki Giritli, Melis Özdemir, Ömer Acar, Özgür Şahin, Seda Yüz Doğan, Ümit Doğan, Yasemin Yüksel

Süre:  55 dakika

Başlangıç Saati: 20:30

Tarihler: 7, 14, 21, 28 Aralık 2012

 

 

 

GRİ Sahne

 

Adres : Prof. N. Mazhar Öktel Sk. No:19/A Şişli – İstanbul 0212 232 34 12

 

http://www.grisahne.com

info@grisahne.com

twitter.com/grisahne

facebook.com/grisahne