Etiketler

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

https://secure.dobgm.gov.tr/opera2009/..%5Cwp%5Ces%5Cfoto%5Cef0722s01.jpg

KONU

BİRİNCİ PERDE

Asker, evlenme çağı gelmiş, hali vakti yerinde bir tüccardır. Teyzesi Cihan’la birlikte oturmaktadır. O güne kadar çevresinde evlilikler hep görücü usulüyle yapılmaktadır. Ama Asker, beğendiği bir kızla evlenmek, seçimini kendisi yapmak istemektedir. Bu isteğini teyzesine açar. Cihan, yeğeninin düşünceleri karşısında şaşırır; ona böyle bir şeyin mümkün olamayacağını söyler. Asker’in yakın arkadaşı Süleyman, kurnaz ve neşeli bir kişidir. Arkadaşının üzüntüsünü öğrenince ona endişelenmemesini bir yol bulabileceğini söyler. Asker, arşın malçı (kumaş satan) kılığına girecek, bu yolla kapı kapı dolaşarak kızların arasına girecek, içlerinden birini beğenip seçecektir. Asker bu oyunu beğenmiştir, hemen uygulamaya karar verir. Aslında Süleyman da bekârlıktan bıkmıştır. Önce acele eden Askeri, daha sonra da kendini evlendirmeye kararlıdır. Bu arada Asker’in teyzesi Cihan’ı da unutmaz.

İKİNCİ PERDE

Sultanbey’in kızı Gülçehre amcasının kızı Asya ile oturmuş, bir yandan nakış işlemekte bir yandan da dertleşmektedir. İlginç bir rastlantı, Gülçehre’de evleneceği erkeği göremezse evlenmeyeceğini anlatır. Asya, ona bunun mümkün olmadığını, böyle diretirse evde kalacağını söyler. Gülçehre razıdır. Damat adayını kesinlikle görmek istemektedir. Sohbete evin hizmetçisi Telli’de katılır. Sultanbey öğle uykusundan kalkmıştır. Sert otoriter bir kişiliği vardır. Kente ineceğini, evi kızlara emanet ettiğini söyleyerek çıkar. Üç gündür kapı kapı dolaşan Asker, henüz aradığı kızı bulamamıştır. Sultanbey’in evine gelir. Kızlara kumaşları gösterir. Bu arada Gülçehre’yi görmüş, beğenmiştir. Gülçehre de Asker’i beğenir. Ama onun arşın malçı olduğunu sanmaktadır. Gülçehre’ye onunla evlenmek istediğini söyler. Gülçehre dünden razıdır. Ama babası Sultanbey’den çekinmektedir. Asker, teyzesine beğendiği kızı göstermek için onu Sultanbey’in evine getirir. Sultanbey ve Cihan karşılaşır. Sultanbey’in tüm arzusu evlenmektir. Cihan’ı beğenir, Asker’e teyzesiyle evlenmek istediğini söyler. Fırsattan yararlanan Asker, Gülçehre’ye talip olduğunu açıklar. Asker’in arşın malçı olduğunu sanan Sultanbey öfkelenmiştir.

ÜÇÜNCÜ PERDE

Gülçehre üzgündür. Asya onu teselli etmeye çalışır. Bu olaylar yaşanırken Veli, Telli’yi görmüş, çok beğenmiştir. Telli’de Veli’den hoşlanmıştır. Asya’yı arkadaşının beğendiği kız sanan Süleyman, Gülçehre’yi Asker’e istemeye gelir, Sultanbey’i ikna eder. Asya, Süleyman’dan çok hoşlanmıştır. Süleyman’da hiç kayıtsız değildir. Sultanbey Gülçehre’ye talibinin çıktığını, onu zengin bir tüccarla evlendirmek istediğini söyler. Kalbi Asker’de olan Gülçehre evlenmek istemediğini bildirir. Sultanbey öfkelenir. Kızına mutlaka Asker’le evleneceğini söyler. Böylece kendi de Cihan ile evlenecektir.

DÖRDÜNCÜ PERDE

Sultanbey, Gülçehre’yi razı edemeyeceğini anlayınca, kızını hemen isteyen kişiyle o gece evlendirmeye karar verir. Gülçehre mutsuzdur; ancak babasına karşı gelemez. O sırada Asker gelir, ona tüm olanları anlatır. Bunun üzerine Asker, sevdiği kıza her şeyi açıklar. Asya’yı Sultanbey’den ister. Veli’de Telli´ye taliptir. Dört çiftin düğünü bir arada yapılacaktır.

Temsil Tarihleri

04.10.2012 Perşembe 20:00 KARŞIYAKA OPERA VE TİYATRO SAHNESİ
06.10.2012 Cumartesi 20:00 KARŞIYAKA OPERA VE TİYATRO SAHNESİ

 

YARATICI KADRO

ORKESTRA – KORO ŞEFİ ALİ HOCA
SAHNEYE KOYAN HALDUN ÖZÖRTEN
DEKOR TAYFUN ÇEBİ
KOSTÜM SEVDA AKSAKOĞLU
IŞIK H.OKTAY KANCA
KOREOGRAF ŞEBNEM ŞENEL

 

SOLİSTLER

ASKER OĞUZ ÇİMEN
GÜLÇEHRE ŞEBNEM ARFAEİ ZARANDİ , S.EVREN IŞIK , A.SEVİNÇ SAYIN
SULTANBEY HASAN TAŞ , M.ERDEM TÜRKBAY
CİHAN Z.RENGİN BAYKAL , NURHAN CİNALİ , TANJU NEBOL
SÜLEYMAN NEJAD BEĞDE , CİHAN ÖZMEN
ASYA A.SEZA AGUN , FERİDE ULUÇAY , SEVİL YARAR
VELİ TANKUT EŞBER , KANER SÜMER , MERTOL TÜRKBAY
TELLİ ŞENİZ ÇİMEN , ELİF İPEK GENEK , MELİSA KILIÇ

 

UYGULATICILAR

ORKESTRA ŞEFİ ASİSTANI A.KENAN KAHYAOĞLU
REJİ ASİSTANI FATMA KOÇ , ÇİĞDEM TEZİŞÇİ
KOREOGRAF ASİSTANI DİDEM BAYSUN
KORREPETİTÖR ANRIETTA IOSIFOVA , TUĞÇE ÖZAYTEKİN
KONDÜVİT BARIŞ MEYDAN , NEJAT ŞENGÜN
SUFLÖZ FATMA KOÇ

 

Ayrıntılı Bilgi İçin : https://secure.dobgm.gov.tr/opera2009/devopera.asp?Mud=3

 

 

Reklamlar