Etiketler

,

Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nun düzenlediği Kuzey Kıbrıs’taki en önemli tiyatro organizasyonu “Kıbrıs Tiyatro Festivali’nin onuncusu 3-30 Eylül 2012 tarihleri arasında yapılacak.

Birbirinden değerli oyunların yer alacağı Festivalde başkent Lefkoşa’da tam bir tiyatro şöleni ve coşkusu yaşanacak. Ülkemizin en nitelikli festivallerinden biri olarak kabul edilen ve ülkemiz sanatseverlerinin dört gözle beklediği ve yaklaşık bir ay sürecek olan 10. Kıbrıs Tiyatro Festivali’nde bu yıl yine birbirinden güzel oyunlarda birbirinden değerli sanatçıları izleme fırsatı bulacağız.

 

Adana Devlet Tiyatrosu “Murtaza”, Oyun Atölyesi “Antonius Ve Kleopatra”, Ankara Devlet Tiyatrosu “Sırça Kümes”, Dostlar Tiyatrosu “Ben Bertolt Brecht”, Ankara Devlet Tiyatrosu “Soğuk Bir Berlin Gecesi”, Ankara Sanat Tiyatrosu “Zübük”, Ankara Devlet Tiyatrosu “Bir Delinin Hatıra Defteri” ve “Rab Şeytana Dedi ki”, İstanbul Tiyatro Pera “Ah Smyrna’m Güzel İzmir’im” oyunlarıyla festivalde yer alacak.

 

   10. Kıbrıs Tiyatro Festivali, Golden Tulip Otel, Yakın Doğu Üniversitesi, KKTC Telsim, Lefkoşa Belediye Çalışanları Kooperatif Bankası LTD., Kıbrıs Türk Tabibler Birliği, Holle Organik Bebe Mamaları ve ASOK LTD.’nin katkılarıyla gerçekleşecektir. Tüm sponsorlara katkılarından dolayı teşekkür ederiz.

 10. Kıbrıs Tiyatro Festivali’nde “Bir Delinin Hatıra Defteri” oyunu hariç tüm oyunlar YDÜ Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi’nde saat 21.00 de başlayacak.
“Bir Delinin Hatıra Defteri” oyunu ise Küçük Kaymaklı’daki Halk Sanatları Derneği Lokali’nde sahnelenecektir.

Biletler 15 TL, kombine biletler ise 120 TL olup Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’ndan temin edilebilir. 

  Ayrıntılı bilgi Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’ndan temin edilebilir.

Telefon :  227 87 82


E-mail: 
lefkosabelediyetiyatrosu@hotmail.com

OYUN ÖNCESİ MÜZİK RESİTALİ

10. Kıbrıs Tiyatro Festivali’nde Lefkoşa Belediye Orkestrası Yaylı ve Nefesli Trio dinletisi sunacak. Dinleti fuayede her oyun öncesi 20.30 – 21.00 arası yer alacak.
Lefkoşa Belediye Orkestrası 1991 yılında kuruldu. Orkestra bünyesinde, büyük orkestra dışında, pop, latin, klasik oda orkestrası, yaylı ve nefesli trio, halk müziği korosu ve çocuk korosu bulunmaktadır. Yurtiçi ve yurtdışında ülkemizi temsil etmektedir. LTB Orkestrasının şefliğini ve sorumluluğunu Can Sözer yapmaktadır.

Lefkoşa Türk Belediyesi ve Kültür Sanat Etkinlikleri

    Genelde dünya ve özelde ülkemiz ve belediyemiz ekonomik krizden dolayı zor ve sıkıntılı günlerden geçmektedir. Ancak elbirliği dayanışma ve akılcı yaklaşımlarla bu sıkıntıların üstesinden geleceğimize inanıyorum. Bu konuda hepimize görev düşmektedir. Bu zor ve sıkıntılı günlerde halkımızın moral değerlerini yükseltmek ve sanatın güzel duyularıyla insanımızı buluşturmak en az çöp toplamak kadar ana görevlerimiz arasındadır. Gelişen, kalkınan ülkelere baktığımız zaman, gelişmelerini ve kalkınmalarını kültür ve sanatın temelleri üzerinden yaptıklarını görürüz. Hatta savaşlarda yıkılan yerle bir olan şehirlerde ilk yaptıkları binaların ve faaliyetleri kültür sanat binaları olduğu bilinmektedir.


Lefkoşa Türk Belediyesi olarak bu anlayış çerçevesinde başkent Lefkoşa’nın fiziki yapısı yanında kültürel ve sanatsal yapısını da korumak, geliştirmek ana görevimizdir. Bu işlevin ve rolün farkında olan Lefkoşa Türk Belediyesi tüm sıkıntılara karşın halkımızın çağdaş kültür seviyesinde yaşaması, mutluluğu ve esenliği için kültür sanat etkinliklerini sürdürme kararlılığında olduğunu birkez daha belirtir. Çünkü kültürel sanatsal gelişimini yapamayan ülkeler ve kentler çağdaşlaşma yolunda ilerleyemezler. Bu nedenle yüce Atatürk’ün işaret ettiği “çağdaş medeniyetler seviyesine” çıkma yolunun kültür ve sanattan geçtiği bilinciyle çalışmalarımızı yürüteceğiz.


Bu düşüncelerle Lefkoşa Türk Belediyesi olarak halkımıza sunduğumuz birçok kültür sanat etkinliği yanında toplumun yüz akı olarak kabul edilen Kıbrıs Tiyatro Festivali’nin onuncusunu gerçekleştirmekten de kıvanç duyuyoruz. Bu konuda özveriyle ve büyük emeklerle çalışan başta değerli sanatçımız Yaşar Ersoy ve Lefkoşa Belediye Tiyatrosu sanatçılarına ve bu festivali destekleyen halkımıza çok teşekkür ederim.


Kıbrıs Tiyatro Festivali halkımızın beğenisini, takdirini kazanarak başarıyla on yıldır yapılmaktadır. Yüce Atatürk’ün de belirttiği gibi ‘Tiyatro bir memleketin kültür seviyesinin aynasıdır’ deyişinden hareketle Kıbrıs Türk Tiyatrosunu ve özel olarak Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nu geliştirmek için üzerimize düşeni yapmayı esas görevlerimizden saymaktayız. Çünkü çağdaş belediyecilik anlayışının gereği kültür sanattan geçmektedir.
Bu düşüncelerle 10. Kıbrıs Tiyatro Festivali hepimize hayırlı olsun. O halde tiyatronun geliştirici, güzelleştirici ve mutlu kılıcı büyüsünü birlikte yaşayalım.

Cemal Bulutoğluları
Lefkoşa Türk Belediye Başkanı

İnsan Kalmakta Direnmek!

Kıbrıs Tiyatro Festivali 10 yaşında.
Meslektaşlarımla birlikte tam 10 yıldır Tiyatro Festivali’ni
32 yıldır Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nu
43 yıldır da Kıbrıs Türk Tiyatrosu’nu
Bir Sisifos gibi hep yukarılara taşımaya çalışıyoruz.

Kendi ülkesinde egemenlerin yasakçı, antidemokratik yaklaşımlarla ya da değersizleştirme ve ölümcül ilgisizlikle ezmek, hiçlemek istedikleri ve omurgasız insanların yalanlarla, manipülasyonlarla, çamur at da izi kalır anlayışıyla karalamaya çalıştığı Lefkoşa Belediye Tiyatrosu sanatçıları 32 yıldır izleyicisiyle kucaklaşmanın ve 10 yıldır da Kıbrıs Tiyatro Festivali’nde o harikulade coşkuyu duymanın ve yaşamanın onurunu yaşıyor.


Düşlediği hayatın yasalarını yukarılara, tepeye taşımaya çalışan LBT’nin “Sevdasını ve Kavgasını”, egemenler ve omurgasız insanlar (!) Sisifos’un kayası gibi hep aşağıya yuvarlarlar. Ama LBT 32 yıldır o kayayı Sisifos gibi hep yeniden inatla, sevgiyle, emekle, yaratıcılıkla yeniden yukarılara taşır… Yine taşıyacak.


10 yıldır büyük emeklerle ve özverilerle tepeye taşımaya çalıştığımız Kıbrıs Tiyatro Festivali 10 yaşına ulaştı… Hepimize kutlu olsun. Çünkü bu Festival’in ve LBT’nin en büyük taşıyıcısı sizlersiniz, izleyiciler… Sağolun! Eksik olmayın! Çünkü tiyatro izleyicisiyle var olur.
“Özerk Tiyatro Kurumu”, “Özgür Tiyatro”, “Tiyatroda Eğitimli İnsan Malzemesi”, “Çağdaş Tiyatro Binası”, “Okulararası Tiyatro Şenliği”, “Okullarda Dram – Sanat Eğitimi”, “Kıbrıs Tiyatro Festivali”, “Kıbrıs Tiyatro Müzesi” ve “Sanat, En Yüce Sanat Olan Yaşama Sanatına Hizmet Eder”, “Tiyatroyu Tiyatrocular Yönetir”, “Tiyatro ve Sanat, siyasetin ve bürokrasinin müdahale alanından çıkartılmalıdır”, “Anayasa’nın 62. Maddesi hayata geçirilmelidir”, “Tiyatro’nun Özünün Demokrasi ve Barış Olduğu” düşüncelerini LBT 32 yıldır Sisifos’un kayası gibi hep yukarılara taşımaya çalışır. Ama nasıl ki, Baş Tanrı Zeus, Sisifos’un kayasını aşağılara, dibe yuvarlar, ülkemizdeki egemenler ve omurgasız insanlar ve kifayetsiz muhterisler de LBT’nin yukarılara taşımaya çalıştığı kayaları aşağılara yuvarlarlar. Ama inatla o kayaları yine yukarılara taşımaya çalışır LBT, toplumsal gelişme ve çağdaşlaşma adına.


Ülkemizin yaşadığı çalkantılara, yalanlara, çelişkilere, belirsizliklere, Lefkoşa Belediyesi’nin yaşadığı sorunları da eklersek; bu zor ve en umutsuz günlerde umudu parlatmak, yaşama sevincini yükseltmek, direnci artırmak için her zamankinden daha fazla sanata ve tiyatroya ihtiyacımız vardır. Ve böyle günlerde “Tiyatro, Sanat Kimin Umurunda” diyenlere inat daha fazla umurumuzda olmalıdır.


Umurumuzda olmalı çünkü tiyatro, dünden bugüne, bugünden yarına düşüncelerimizin, düşlerimizin, yaşantılarımızın, benliklerimizin, toplumsal belleklerimizin bir bütünüdür.
Umurumuzda olmalı çünkü tiyatro, duyarlılığımıza ve düşünce bütünlüğümüze seslenen, insandan insana, akıldan akıla, yürekten yüreğe dolayısız iletişim sağlayan bütüncül bir sanattır.

 

  Umurumuzda olmalı çünkü tiyatro, yalnız bir “Gösteri” sanatı değil, sürekli yaşamı sorgulayan, dün, bugün ve yarınla hesaplaşmayı hiç elden bırakmayan; sonsuz bir kültür birikimi getiren, dünyaya ve insana kucak açmak, evreni kavramak ve yer yüzüyle yaşamı yeniden yorumlamak ve yaratmaktır.
Umurumuzda olmalı çünkü Atatürk’ün de vurguladığı gibi “Tiyatro Bir Memleketin Kültür Seviyesinin Aynasıdır”.
Umurumuzda olmalı çünkü tiyatro, antik çağdan bu yana insan olmayı öğreten bir “Halk Okulu”dur.


Umurumzuda olmalı çünkü tiyatro, insan kalmakta direnmek için vardır.

   Ve ne mutlu umurunda olup tiyatroyla kucaklaşanlara…
Ve ne mutlu umurunda olup “İnsan Kalmakta Direnmek İçin” 10 yıldır Kıbrıs Tiyatro Festivali’nde buluşanlara..

Ve Bertolt Brecht’in dediği gibi:
Çıkın Işığa
Buluşabilenler
Sevindirebilenler
Değişebilenler

10. Kıbrıs Tiyatro Festivali başlıyor… Büyük Bahtiyarlık!..

Yaşar Ersoy

Festival Komitesi Başkanı

Öyleyse binlerce yıl hayatı ve insanı aydınlatan tiyatronun ışığında buluşalım

Detaylı Bilgi için: http://www.nicosiaturkishmunicipaltheatre.com/10_tiyatro_festival/10_tiyatro_festivali.htm

Reklamlar