Etiketler

, , , , , , , , , , , , ,

 

Dostlar Tiyatrosu

BEN BERTOLT BRECHT

Kabare

BERTOLT BRECHT’in şiir, öykü ve şarkılarından uyarlayan, yöneten :

GENCO ERKAL

Şiir ve öyküleri çevirenler: A. Kadir, Ali Sait, Arif Gelen, Asım Bezirci, Can Yücel, Gülen Fındıklı, Hasan Kuruyazıcı, Sevgi Soysal, Zehra İpşiroğlu

Şarkı sözlerini çevirenler: Genco Erkal, Tuncay Çavdar

Müzik: Kurt Weill, Hans Eissler, Paul Dessau, Sarper Özsan

Düzenleme ve müzik yönetimi: Emin Fındıkoğlu

Sahne tasarımı: Ali Yenel

Giysi: Özlem Kaya

Işık tasarımı: Yüksel Aymaz

Koreografi: Tan Temel, Sernaz Demirel

Oyuncular: Tülay Günal – Genco Erkal

Piyano: Yiğit Özatalay

Dramaturgi danışmanı: Zehra İpşiroğlu

Yönetmen yardımcısı: Ece Yassıtepe

Oyun fotoğrafları: 

Basın-Halkla İlişkiler: bkz. Banu K. Zeytinoğlu İletişim

Işık: Hakan Akdağ

Ses: Mehmet Doğan

Teknik: Seçkin Ok

Müdür: Ahmet Kaya

Gişe: Pınar Gizge

Webmaster: Ömür Hasbay

Afiş Yaratıcı Yönetmeni: Uğurcan Ataoğlu

Afiş tasarımı:

Baskı: Ofset Yapımevi

Oyun hakları ONK Ajans’tan alınmıştır.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığının maddi katkılarıyla

Tanıtım sponsoru: EFES -Ankara Devlet Tiyatrosu’nun izniyle

 

 

ŞİMDİ BRECHT ZAMANI

                                                                                                                                              Genco Erkal

Öyle yazarlarım var ki yıllar boyu peşimi bırakmıyorlar, peşlerini bırakmıyorum. İşte Nâzım Hikmet, Aziz Nesin… işte Brecht. Tanışmamız 60’lı yıllar. İlk Brecht oyunum Ankara Sanat Tiyatrosu’nda Asaf Çiyiltepe’nin yönettiği Arturo Ui’nin Önlenebilir Yükselişi, yıl 1966. Bir önceki oyunuma Nâzım Hikmet’le 35 Yıl demiştim. Demek ki bu yıl da Bertolt Brecht’le 46 Yıl diyebilirim. Gene uzun bir yolculuk.

Berlin’e gidip onun tiyatrosu Berliner Ensemble’la tanışmam. Zeliha Berksoy’la birlikte sürekli doğuya geçip Brecht oyunlarını defalarca izleyişimiz. Ardından Dostlar Tiyatrosu’nun kuruluşu. Mehmet Akan’la birlikte kotardığımız, Kafkas Tebeşir Dairesi’nden yola çıkarak Osmanlı dönemine, Celali isyanları ortamına uyarlanan Feleknaz Hatun ile Gülizar Kızın Analık Davası. 1978 yılında Brecht’in şiir, şarkı ve öykülerinden oluşturduğum ilk gösteri, Zeliha Berksoy’la birlikte oynadığımız Brecht Kabare. İki yıl sonra Mehmet Ulusoy’un olağanüstü yorumuyla Kafkas Tebeşir Dairesi.

1983 yılında 12 Eylül karanlığını delip aydınlatan Galileo Galilei. Baskının en yoğun olduğu günlerde Baro Han’daki tiyatromuzu bir direniş merkezine dönüştüren oyun. Ardından yeniden şiirlere, şarkılara dönüş ve ilk Ben Bertolt Brecht. Ve 87 yılında Dostlar Tiyatrosu’nun son büyük Brecht yapımı olan Bay Puntila ile Uşağı Matti.

97’de Zeliha Berksoy için uyarladığım Yosma. Brecht’le olan tüm uzun yolculuğumuz boyunca Zeliha Berksoy hep yanımdaydı. Brecht’in şarkılarını Türkiye’de tanıtan, yıllar boyu Kurt Well’ların, Hans Eissler’lerin vazgeçilmez, üstün yorumcusu hep oydu. Onun tiyatromuza katkılarını unutmak mümkün değil. Yosma’dan bu yana, Yaşasın Savaş adlı gösterimizdeki alıntıları saymazsak 15 yıl Brecht’siz bir tiyatro yaşamım oldu.

Onun için şimdi Brecht zamanı diyorum. Marks’ın Dönüşü’nden sonra bu da Brecht’in Dönüşü olsun. Onun o sivri dilini özledik. Düşünmeyi keyfe, eğlenceye dönüştüren zekasını, gülmece dehasını özledik. İnsanın gözünü açan, ufkunu genişleten, sorduğu sorularla kışkırtan, uyaran, baştan çıkaran yazarımızı yeniden sahneye davet ediyoruz. Günümüz üstüne söyleyeceklerini dinleyelim. Bir de onun gözüyle bakalım Nereye Gidiyoruz?

Brecht’in şiirleri, şarkıları epey uğraştırdı bizi. 1978’de Brecht Kabare Ankara turnesinde yasaklandı. 12 Eylül döneminde sahnelediğimiz, Nazım Hikmet, Haldun Taner ve Aziz Nesin’in yapıtlarının yanı sıra Brecht’in şiir ve şarkılarının yer aldığı Her Gün Yeni Baştan yasaklandı. Bakalım bu kez Brecht usta ülkemizde nasıl karşılanacak?

Hınzır yazarımız sanki bugünleri, bizleri düşünerek yazmış kimi şiirlerini. “Baskının arttığı günlerde karar verdi bizimki/ ekmeğinden olmamak için/ ağzını sıkı tutacaktı” diyor. “İnsanların nasıl alınıp satıldığını gördüm/ insan pazarlarında” diyor. İsyan ediyor:

Bozuk adalet yeter artık.

Acemi ellerde yoğrulan, iyi pişmemiş adalet yeter.

Yeter dura dura bayatlayan adalet.