Etiketler

, ,

Tiyatro Oyun Kutusu Nedir, Ne Değildir?

Serdar Saatman tarafından kurulan Tiyatro oyun kutusu 2003 yılının mart ayında ilk profesyonel oyununu olan “BECKETT – KISA OYUNLAR”ı İzmir’de underground bir mekanda sahnelemiştir. Oyuna getirdiği farklı bakış açıları ile dikkatleri üzerine çekmiş ve bir çok üniversiteden ve belediyeden oyunun sahnelenmesi için davetler almıştır. “BECKETT – KISA OYUNLAR” (Samuel Beckett)İzmir başta olmak üzere, İstanbul, Ankara, Bursa, Antalya’da defalarca sahnelenmiştir.

İkinci proje olarak Türkiye’de daha önce hiç sahnelenmeyen çok farklı bir oyun seçildi. “PHAEDRA’NIN AŞKI”. (Sarah Kane) Tiyatro Oyun Kutusu bundan sonra daha önce Türkiye’de hiç sahnelenmemiş oyunları seçmeye devam etmiştir. “PHAEDRA’NIN AŞKI” İzmir’e yepyeni bir soluk getirdi. Tiyatro oyun Kutusu bu oyunla dünyada örnekleri olan türkiye’de pek tanınmayan In – Yer – Face tiyatrosu ile seyirciyi tanıştırdı. Bu tür seyircinin çok ilgisini çekti. Tiyatro Oyun Kutusu Oyun biçemlerini, tekniklerini bundan sonra bu şekilde sürdürmeye devam etti. “PHAEDRA’NIN AŞKI” yine İzmir başta olmak üzere, İstanbul, Ankara, Bursa, Antalya’da defalarca sahnelendi. Seyircinin aşırı ilgisi nedeniyle oyun 4 yıl boyunca aralıklı olarak sahnelenmeye devam etti.tiyatro oyun kutusu çeşitli deneysel workshoplar düzenlemeye başladı. Bunlardan bazıları, oyunculuğa ilişkin “ruhunu özgürleştir”, “içindeki oyuncuyu keşfet”, metin yazarlığına ilişkin “yazmanın sınırı yok”…
Üçüncü proje olarak; “Şeker’den Kraliçe olur mu?” (Serdar Saatman) Adlı çocuk oyunu yapıldı. Tiyatro oyun kutusu çocuk oyunlarına çok fazla dikkat ederek, özen göstererek çalışmaya ehemmiyet gösterir. Pedagoglardan yardım alır. Oyun metnini ve oyunun sahnedeki son halini öncelikle çocuk pedagojisinde uzman kişilere gösterir. Bu oyun İzmir’de tam bir sene boyunca 100’den fazla gösterim yapma başarısına ulaşmıştır. Onlarca ilkokulda, özellikle de bir çok kez tiyatroya ulaşamayan kesimlerdeki okullarda gönüllü proje olarak “Şeker’den Kraliçe olur mu?” sahnelenmiştir.

 
Tiyatro Oyun Kutusu 2007 senesinde DESEM (Dokuz Eylül Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi) işbirliği ile Suat Taşer sahnesinde çalışmalarını sürdürmeye başlamıştır. Yerleşik olarak kendi sahnesinde oyunlarını sahnelemeye başladıktan sonra çalışmalarına büyük hız vermiştir. Önceki oyunlarını da bu sahnede sergilemiş, yepyeni, Türkiye’de ilk kez sahnelenen 11 projeye imza atmıştır. Her sezon 3 ya da 4 oyun sahnelemeye başlamıştır. Kadrosunu profesyonel tiyatroculardan oluşturmaya başlamıştır. Sergilediği oyunlardan çeşitli ödüller almaya başlamıştır.
Yerleşik sahnede olmanın avantajlarıyla deneysel bir çok işe imza atmıştır. Blackbox theatre, Buluntu mekan projeleri, deneysel tiyatro atölyeleri bu işlerin başlıcalarıdır. İzmir seyircisine çok farklı tiyatro türlerini gösteren Tiyatro Oyun Kutusu İzmir tiyatro sanat yaşamı adına önemli bir misyonu üstlenmiş durumdadır. Sahnelenmeye cesaret edilemeyenleri sahnede sergilemesi, Çocuk oyunları ile binlerce çocuğa tiyatro sanatını sevdirmesi, izmir’deki tek alternatif – marjinal tiyatro olmasıyla izmir’de önemli bir boşluğu doldurmaktadır.

 

 
Yerleşik sahneye geçtikten sonra TİYATRO OYUN KUTUSU’nda sahnelenen tüm oyunlar;
• Beckett Kısa Oyunlar – Samuel Beckett
• Phaedra’nın Aşkı – Sarah Kane
• Şeker’den Kraliçe Olur Mu? Renkli Çocuk Oyunu – Serdar SAATMAN
• Misery Öldü! – Stephen King – Sahneye Uyarlayan : Serdar SAATMAN
• Oyun’da Sınır Yok! Çocuk Müzikali – Serdar SAATMAN
• Aslan Şekspir – William Shakespeare – Serdar SAATMAN
• Bay Sloane’u Eğlendirmek – Joe Orton – Uyarlayan: Serdar SAATMAN
• Kısa Oyunlar / Mekânlar 1 – C.Gedik – E. İdiman – B. Akpınar – G. Eraslan
• Rüzgârla Yolculuk – Yarkın Ünsal
• Mutluluğun Sırrı – Serdar Saatman
• Arabesk – Serdar Saatman
• 4. 48 Psikoz – Sarah Kane
• Pank ile Jana – Serdar Saatman
• Kısa Oyunlar / Mekânlar 2 – C. Gedik – S. Yaman

 

 

4:48 Psikoz – İntihar Notu

28 Ocak 2012 Cumartesi

Saat: 20:30 – 22:00

 

 

04.48 Psikoz bir intihar notu değildir. Aksine Acıklı intihar notlarından, yaşamakla ilgili olana, bilimsel bir geçiştir. Depresyon, psikolojik çıkmazla, sinir bozuklukları, psikolojik çöküntünün izlerine de bu oyunda rastlanır. Zira oyundaki kişi sürekli bir varoluş acısı içerisindedir. Kendi kendine bir hesaplaşmadır oyun. Kendine sorulan sorular, suçlamalar vardır. Oyun ölüm için değil aksine varoluş için ve dolayısı ile Kane’nin yaşadığı o varoluş acısı için yazılmıştır. Bunun yanı sıra, vazgeçilmez Kane teması, AŞK yine karsımıza çıkar. Oyun, gerçeğin ve hayalin çeşitli varyasyonlarının arasındaki bariyer kalktığı zaman, insan aklına ne olabileceğini anlatır. 4.48 Psikoz insanın bölünmez parçası olan iç çatışmasına, alternatif çözümler getirmeye çalışıp ilaçlara reçetelere sığınan insanı da inceler. Bu insan, beden ve kafa arasındaki bağı ilaçlarla kurmaya çalışır.

 

 

YER : Şehitler Cd. No 12 ALSANCAK– Eski Güzel Sanatlar Fakültesi

 

 

Rezv: 0 554 734 1579

 

 

NOT : Son kez sahnelenecektir!

 

 

 

 

 

 

 

http://www.facebook.com/media/set/?set=oa.333783199986030&type=1

Reklamlar