Etiketler

, , , , , , , , , , , , , , ,

GELENEKSEL GÖLGE  OYUNUMUZ KARAGÖZ

Perde ve Aksesuar

Karagöz perdesi 180 cm X 100 cm ebadındadır. Perdenin alt tarafında peş tahtası denilen bir tezgah bulunur. Perdeyi aydınlatan ışık kaynağı ve oyunda kullanılacak tasvir, nâreke, tef vs. bu tezgahın üzerinde bulunur. Karagöz oyununu tek kişi oynatır, yanında ise yardak adı verilen bir yardımcı olur. Yardak tef çalar, rol sırası gelen tasvirleri hayaliye verir, gerekirse şarkı söyler.

Yaklaşık kırk adet klasik Karagöz oyunu vardır. Bunların bir kısmı halk efsanelerinin Karagöz perdesine uyarlanmasıyla oluşmuştur (Leyla ile Mecnun, Ferhat ile Şirin), bir kısmı batı edebiyatından uyarlamadır (hekimlik, Moliere’in Zoraki tabip oyunundan uyarlanmıştır).

Günümüzde Karagöz sanatının en önemli eksiklerinden biri yeni oyunların yazılamayışıdır. Eğer bu konuda istekli arkadaşlar varsa elbirliği ile yeni oyunlar kotarabilir ve geleneksel kültürümüzün en önemli unsurlarından biri olan Karagöz’ün eskiden olduğu gibi saygın ve yaygın bir hâle gelmesi için çaba gösterebiliriz.

Bu sayfaların Hazırlayıcısı Sayın Hayâli Emin Şenyer‘e teşekkür ediyoruz. Bu konuda çok daha geniş bir siteye ulaşmak için Sanatçının kendi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

http://turkgolge.sitemynet.com

Yararlanılan kaynaklar:

Geleneksel Türk Gölge Oyunu……….Metin And

Türk Temâşası…………………………..Selim Nüzhet Gerçek

Karagöz……………………………………Cevdet Kudret

Ekstra Bilgiler için:

Perdenin Özelliği

Figürler Perdeye Nasıl Yansıtılır?

Aksesuarlar Nelerdir?

Figürler Nasıl Yapılır?

Nasıl Oynatılır?

En Çok Oynatılan Oyunları Hangileridir?