Etiketler

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

SAHNE ÜSTÜ VE SAHNE ARKASI  TİYATRO TEKNİĞİ

SAHNE ÜZERİ TEKNİK EKİPLERİ

a- Sahne makinistleri
b- Sahne aksesuarcıları
c- Sahne teknisyenleri
d- Perdeci
e- Suflör-suflöz
f- Efektör
g- Işık uzmanı
h- Sahne sorumlusu
i- Sahne terzileri
j- Sahne kunduracısı

Sahneye ilk defa gelen dekor, dekoratör ve realizatörü tarafından teknik ekiple planına uygun olarak kurulur. Dekor kurulduktan sonra dekorun üzerine ışık tasarımcısının hazırlamış olduğu  plana göre ışıkları verilerek ışık odasında bulunan ışık masasına kaydedilir. Yönetmen son düzenlemeleri yaptıktan sonra oyunun ışığı bitmiş olur. Bu ışık malzemeleri gösteri sanatları için üretilmekte olan özel spot ve ampüllerden oluşmaktadır. Bunlar oyunun ihtiyaçlarına göre sayısal olarak arttırılır, yenilenir. Spotların önlerinde renk kasetleri bulunmaktadır oyunun özelliğine göre bu renk kasetleri spotlara takılarak renklendirilir.

Provalar başladıktan sonra oyundaki efekt ihtiyacına göre efekt sesleri verilir ve oyun içindeki kayıtları yapılır.
Sahne terzileri, giydiriciler atölyelerde yapılan kostümleri sanatçılara giydirir. Provadan ve oyunlardan sonra gardroplarda saklanmasını ve temizliğini, bakımını sağlar.

Sahne kunduracısı yapılan ayakkabı, terlik, çizme vs. sanatçıların giyebileceği şekilde hazır olmasını, bakımını, temizliğini yapar.

Perdeci ana perdeden sorumludur ve perde aralarını, final perdelerini yapar. Provalardan ve oyundan önce perde sistemlerini kontrol eder bakımını yapar.

Suflör ya da suflöz provalar ve oyun boyunca oyunculara repliklerini hatırlatmak üzere sahne içinde yerlerini alırlar, olduğunca alçak sesle replik verirler.

Sahne aksesuarcıları dekor içinde kullanılan aksesuarların yerlerini işaretler ve hep aynı yerde olmasını sağlarlar, oyun içindeki yiyecek, içecek gibi iaşelerin takiplerini yapıp oyun öncesi hazır olmalarını temin ederler. Aksesuarlar genelde masa, sandalye, bardak, kap, vazo, tablo vs dekor kadar büyük olmayan, taşınabilir nitelikteki objelerdir. Bunların oyun için temininden, bakımından aksesuarcılar sorumludur.

Sahne sorumluları provalarda ve oyunlarda dekor, ışık, efekt, aksesuar, perdecinin hazır olmasını sağlar, sahne üstü tekniğinin sevk ve idaresinden sorumludur. Oyun ya da provalarda teknik  olarak doğacak aksaklıkları Sanat Teknik Müdürlerine bildirirler.

Suha Volkan Sağırosmanoğlu