Etiketler

, , ,

SAHNE ÜSTÜ VE SAHNE ARKASI  TİYATRO TEKNİĞİ

REALİZATÖRLER

Yapılacak oyunun maket aşamasından atölyelere girişiyle beraber proje takibi  uygulamaları realizatör tarafından yapılır. Atölye aşamasından önce realizatörler yapılacak dekor ya da kostüm için gerekli olacak malzeme araştırması yapar, numuneler toplar ve onay alındıktan sonra satın almacılara (ayniyat) malzeme örnekleriyle beraber devrederek alımını sağlar. Gelen malzemelerin atölyelerde işlenmesi ve uygulamasından sorumludur. Atölye çalışmaları bittikten sonra sahneye çıkan dekor ve kostümlerin oyun başlayana kadar ki süreçte eksiklerini yada olabilecek değişikliklerini yapar. Oyun perde açtıktan sonra geçen zaman içindeki yıpranmaları ve eksilmeleri, tamiratları aslına uygun olarak yaptırır.

Atölyede işi biten dekorun sahne üstü çalışmaları

Dekorun kurulacağı sahnenin öncelikli olarak tanımını ve ideal ölçülerini belirtelim:
İdeal sahne ölçüleri ana perdenin bulunduğu Portal (Sahne ağzı) Genişliği 10 metre yüksekliği 5 metre civarında olmalıdır. Sahne ağzından orkestra çukuruna 3-4 metre olmalıdır ve orkestra çukur genişliği, uzunluğu, asansör ya da kapaklı olması binanın fiziği ile bağlantılıdır. Sahne içi genişliği 12-14 metre arasında, derinlik 12-16 metre olmalı. Sahne iç yüksekliği 15-20 metre olmalı. Denge ağırlık sistemli manuel barlar olmalı, bar araları 50 cm ile 70 cm arasında olmalı, sahne arkasında siyah bir fon ve sağ sol kulislerde 200 cm genişlik olmak üzere karşılıklı en az 5 er sıra siyah diagonel kadifeden kulis perdesi olmalı. Fon arkasında gerekli durumlarda kullanılmak üzere açık renkte sema perdesi bulunmalı. Sahnenin ortasında çapı 10 metre civarında döner sahne bulunması uygun olur, yerine göre döner sahne yerine asansör sahne sistemleri de kullanılmaktadır. Portelin iç tarafında bir ışık köprüsü sahne içi ışıkları için bulunmalıdır. Dekor barlarının bazılarında ışık barları bulunmalıdır. Sahnenin ana perdesi düz kadifeden ve genelde koyu renklerden olur, arkası astarlı ve 1/3 katlamalı olmalıdır. Perde sistemi manuel olmalı, raylı, halkalı, rulmanlı olmak üzere çeşitli teknikleri vardır. Sahnenin seyirci arkasına gelen kısmında ışık ve efekt odaları bulunmalıdır, bu mekan efektör ve ışıkçıların sahneyi en iyi şekilde görecekleri bir yer ve konumda olmalıdır. Salon ve sahne akustikleri en uygun şekilde sağlanmalı, dışardan salona ve sahneye gelecek yabancı seslerin duyulması engellenmelidir.
Sahne zemini birinci sınıf ladin, köknar, meşeden, fırınlanmış olmalı, kiniş geçmeli ve genişlikleri 10cm den fazla olmamalı, sahne iyice sistire edildikten sonra koruma cilası pinotex sürüldükten sonra su bazlı ceviz boya ile boyanmalıdır.